“Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα: Πρόληψη Ατυχημάτων” (02/02/2023)

Στις 02/02/2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα “Πρόληψη Ατυχημάτων”, σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Θεσσαλονίκης Άγιος Παύλος.

Το πρόγραμμα παρακολούθησαν οι μαθητές/τριες των Δ, Ε, Στ τάξεων.
[supsystic-slider id=36 position=”center”]

“Μαθήματα κυκλοφοριακής αγωγής μέσα από τα βιώματα του Δημήτρη Αντωνίου” (01/2023)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ-ΣΤ τάξεων του σχολείου μας, παρακολούθησαν την άκρως ενδιαφέρουσα ομιλία του κ. Δημήτρη Αντωνίου σχετικά με θέματα κυκλοφοριακής αγωγής, οδικής ασφάλειας και πρόληψης ατυχημάτων. Παράλληλα, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν ενεργά σε μια εποικοδομητική συζήτηση, να λύσουν προβληματισμούς και να αναπτύξουν την ενσυναίσθησή τους γύρω από το ζήτημα της αναπηρίας. Στο τέλος της εκδήλωσης μοιράστηκε στους μαθητές το κόμικ του κ. Αντωνίου “Λέμε STOP στην οδική ανασφάλεια”.
[supsystic-slider id=34 position=”center”]

“Συμμετοχή στο Εθνικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μαθητών σχολικής ηλικίας και Εκπαιδευτικών KIDS SAVE LIVES (ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ)” (12/2022)

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας, παρακολούθησαν μαζί με εκπαιδευτικούς το Εθνικό Πρόγραμμα Εκπαίδευσης Μαθητών σχολικής ηλικίας και Εκπαιδευτικών στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση- KIDS SAVE LIVES (ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΕΣ), το οποίο πραγματοποιήθηκε με τη μέθοδο της σύγχρονης διδασκαλίας από απόσταση.
[supsystic-slider id=32 position=”center”]

“Παγκόσμια Ημέρα Ζώων 2022 – Τμήμα Αστυνομικών Σκύλων”
Στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας Ζώων 2022, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο δράση από το Τμήμα Αστυνομικών Σκύλων της Υποδιεύθυνσης Ειδικών Δυνάμεων Βορείου Ελλάδος.

“Μεγαλώνω και αλλάζω, σέβομαι και διασκεδάζω” (12/11/2021)

Εκπαιδευτική παρέμβαση για τη διαχείριση των συναισθημάτων στους μαθητές/τριες της Στ τάξης.

Η παρέμβαση υλοποιήθηκε από την εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κα Ρούκαλη Μαριάννα.

[supsystic-slider id=11]

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών από την Ένωση Νοσηλευτών (18/4/2019)

Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών σε μαθητές και μαθήτριες των Ε’ και Στ’ τάξεων.

[metaslider id=2912]

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας (27/3/2018)

Ο υπεύθυνος Αγωγής Υγείας της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσ/νίκης κος Τομπούλογου Ιωάννης πραγματοποίησε δραστηριότητες για την ενίσχυση του σεβασμού, της αυτοεκτίμησης και της συνεργασίας των μαθητών/τριων, στα τμήματα Α2, Γ1, Γ2.

[metaslider id=2459]

Εκδήλωση για τους γονείς: “Παιδικές συγκρούσεις και ο ρόλος των γονέων” (12/3/2018)

Εκδήλωση για τους γονείς: “Επειδή είμαστε ό,τι τρώμε καιρός είναι να μάθουμε τι πρέπει να τρώμε” (24/11/2017)

Ενημερωτική δράση στα πλαίσια του προγράμματος “ΕμβολιαΖΩ” (27/5/2017)

[metaslider id=1662]

Kids Save Lives (23/3/2017)

Τάξεις: Δ’, Ε’, Στ’.

[metaslider id=1384]

Παγκόσμια Ημέρα Στοματικής Υγείας, 20 Μαρτίου 2017

Ζήσε με ένα “Έξυπνο Στόμα”. Διαβάστε εδώ.

Εκδήλωση για τους γονείς: “Ασφαλής χρήση του Διαδικτύου – Ο ρόλος των γονιών” (13/3/2017)

[metaslider id=1356]

Τμήμα Γ1: ενημέρωση στα πλαίσια προγράμματος “Κυκλοφοριακής Αγωγής” (6/2/2017)

Εκδήλωση για τους γονείς: “Σχολικός εκφοβισμός και βία” (1/2/2017)

Εισηγήτρια η ψυχολόγος από το Χαμόγελο του Παιδιού κα. Ματίνα Γαβριήλογλου.

3 Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (5/12/2016)

[metaslider id=1065]